
- przez admin
Oddawanie psa do schroniska może wydawać się jedynym wyjściem w sytuacji, gdy nasz pies sprawia nam bądź innym kłopot, lub po prostu przerasta nas opieka nad nim. Jednak oddanie psa do schroniska może doprowadzić do jeszcze większych problemów zarówno dla niego jak i dla nas.
Psom mieszkającym w schronisku często trudno się odnaleźć w nowym miejscu. Nowi właściciele rzadko od razu znajdują domy dla psów ze schroniska, co oznacza, że muszą one długo czekać na nowy dom, a ponieważ schronisko jest miejscem stresującym i pełnym ludzi, może to negatywnie wpływać na ich samopoczucie i zdrowie.
Również my możemy doskwierać skutkom oddania psa do schroniska – zanim znajdzie on nowego właściciela, będziemy musieli go odwiedzać i odejść bez niego. Może to być bardzo bolesne doznania, bo sprawi, że będziemy tęsknić za naszym psem lub czuć się winni przed samym psem.
Aby uniknąć sytuacji podobnej do opisanych powyżej oraz niwelować stres związany z utrzymywaniem psa, istnieje kilka rozwiązań. Możemy szukać porad ze strony organizacji typu behawiorysta czy instruktor szkolenia psów – wobec tego problemu istnieje wielu specjalistów oraz dostawcy pomocy dla majsterkowiczów. Poza tym istnieje wiele stron internetowych oferujących informacje na ten temat jak również organizacje charytatywne / behawioralne polegające na dogoterapii czy adopcji psów.
Miłośnicy zwierząt w Polsce coraz częściej dostrzegają konieczność chronienia i pomagania bezdomnym psiakom. Wiele osób chciałoby przygarnąć i pomóc opuszczonym, biednym psom. Jednak w odpowiedzi na to wciąż pojawia się pytanie: czy oddawanie psa do schroniska naprawdę jest najlepszym rozwiązaniem?
Odpowiedź jest twierdząca – nie należy oddawać psa do schroniska! Przede wszystkim, ze względu na zdrowie zwierzaka. Zapytani lekarze weterynarii twierdzą, że adopcja i przygarnięcie psa do nowego szczęśliwego domu szybciej przywróci mu zdrowie i umocni jego stan psychiczny. Należy wsytuwać, że oddanie go do schroniska może być dla niego traumującym doświadczeniem, szczególnie jeśli już się oswoił i polega na swoim gospodarzu.
Ponadto schroniska mają ograniczone zasoby i mieszka tam bardzo duża liczb psów, które rywalizują o uwagę pracowników oraz otrzymanie jedzenia i uwagi. Niestety opuszczone psy czasami mogą cierpieć z powodu braku stałych uwag i czułości. Poza tym brak aktywności fizycznej w takich warunkach może mieć negatywny wpływa na ich fizyczne samopoczuciem.
Dlatego prosimy: jeśli masz okazję – realne psychiczne i finansowe możliwości – przygarnij zwierzaka zamiast abandona go w schronisku! Przygarniętego pupila pokochasz bezgraniczną miłości i opiece. Pamiętaj też, że możeszes skontaktować się z lokalnymi organizacjami pro-bodymi, aby dowiedzieć się więcej o opiece nad psiakiem lub ewentualnie móc sfinansować opIEk2 medycznej lub inne okolicznoci.
Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka, więc tak ważne jest, aby należycie opiekować się tymi milionami szczęśliwych i kochających stworzeń. Niestety, wiele osób błędnie uważa, że oddanie psa do schroniska jest lekarstwem na ich problemy – niestety, to bardzo niewłaściwe postępowanie i prosta droga do traktowania ludzi przez zwierzęta jako przedmioty zastępcze.
Aby zabezpieczyć się przed realnym obciążeniem „fryzjerkoskie”, należy mocno rozważyć i dobrze przygotować się na ewentualną adopcję psa. Przede wszystkim warto podjąć decyzję o odpowiednim dla nas gatunku psa: czy bardziej lubi wycieczki po górach czy spacer po lesie? A może chcemy adopcji mniejszego pieska, aby zawsze mieć go blisko swojego serca?
Adopcja psa tylko po to, aby móc powiedzieć „mam psa!” i szybko go się pozbyć nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Pamiętaj, że masz odpowiedzialność za wysokie standardy opiekuńczości nad psem – prowadzenie regularnych badań lekarskich, dbanie o higienę i troska o psychiczną i fizyczną kondycjetwojego pupila. Jeśli tego zabraknie – twój pies może trafić do schroniska.
Więc jeśli czujesz, że twoja sytuacja rodzinna lub finansowa spowodowałaby bezdomność twojego pupila – lepiej skontaktuj się u hobbystów adopcyjnych i zapytaj o alternatywne możliwości dla swojego psiego przyjaciela. Dzięki temu możesz w pełni cieszyć się radością bycia właściciem psa bez dodatkowymi obawami.